TEMİZLİK HİZMETLERİ  > 

HASTANE TEMİZLİĞİ

Kan ve vücut sıvıları ile kirlenme olmadığı sürece temizlik su ve sıvı deterjanla yapılmalıdır. Kapı kolları sıvı deterjanla yıkanmış bez ile silinmeli ve kurulanmalıdır. Banyo ve tuvaletlerin temizliği en sona bırakılır. Kili mop kat arabasındaki kirli bölüme konulur ve temiz mopla banyo/tuvalet zeminindeki atıklar uzaklaştırılır. Duş ve küvet temizliğinden önce fayanslar, ardından musluk, duş teknesi ve duşa kabin veya duş perdesi sıvı deterjan veya ovma maddesi ile temizlenir. Aynı bez yıkandıktan sonra lavabo arkasındaki duvar silinir. Lavabo aynası mavi bez kullanılarak cam temizleme maddesi ile silinmelidir. Silinen tüm yüzeyler önce durulanıp ardından kurulanmalı kesinlikle ıslak bırakılmamalıdır. Tuvalet temizliği için önce sifon çekilmeli, klozet içerisi sıvı deterjan veya ovma maddesi dökülerek tuvalet fırçası ile fırçalanmalı, klozet çevresi ayrı bir temizlik bezi ile sıvı deterjan veya ovma maddesi kullanılarak silinmelidir. Silme işlemi bitince durulama yapılmalı ve ıslak alanlar kurulanmalıdır. Yer süzgeci su tutularak kaba kirlerinden arınmalıdır. Tüm zemin oda temizliğinde farklı bir paspas ile kapıya doğru silinir ve kurulanır. Sıvı sabun kaplarının üstüne ekleme yapılmalıdır. Boşalan sabunluk yıkanıp kurutulduktan sonra tekrar doldurulmalıdır.Tuvalet temizliğinde kullanılan bezler (mop, paspas dahil) gün sonunda sıcak su ive deterjanla çamaşır makinesinde yıkanmadan ve kurutulmadan kesinlikle başka bir alanda kullanılmamalıdır.
Oda/ofis temizliği tamamlandıktan sonra çekçek ve faraş ile koridorda bulunan kaba kirler uzaklaştırılır. Tüm eşyaların (sekreter masası, oturma grubu, duvar bandı, tablolar, vb.) tozu alınır, su ve sıvı deterjan ile zemin paspaslanır ve kurulanır. Koridor temizliğinde hasta odası ve ofislerde kullanılan farklı paspas ve kuru mop kullanılmalıdır. Eksitus veya taburcu olan yada başka bir servise devrolan hastanın ardından günlük temizlik işleminin tüm basamakları uygulanmadan yeni hasta kabul edilmez.  Ameliyathane dışındaki yüksek riskli alanlar (yoğun bakım üniteleri (YBÜ), hemodiyaliz, izolasyon odaları, nötropenik hasta odaları, vb.) günlük temizliğe ek olarak yerler ve elle sık teması olan tüm yüzeyler (etajer, monitör ve vantilatör yüzeyleri, yemek masası, desk, musluk başı, kapı kolu, yatak kenarları, v.b) dezenfekte edilir. Temizlik + dezenfeksiyon işlemi sabah saatlerinde bir kez yapılır. Her kirlenme olduğunda ve her hasta değişiminde tekrarlanır. 
Yüksek riskli alanlar için kullanılan tüm temizlik bezleri (paspas, mop, toz bezi, v.b.) alana/odaya özel olmalıdır. Su ve deterjanla temizlik yapılan alanlarda her üç odada bir temizlik solüsyonu değiştirilmelidir. Yoğun kirlenme meydana gelmişse daha sık solüsyon değişimi yapılmalıdır. Tüm temizlik bezleri ( paspas, mop, toz bezi vb. ) kirlendikçe değiştirilmeli, kirli bezle temizlik işlemine devam edilmemelidir. Kirlenen temizlik bezleri bekletilmeden çamaşır makinesinde sıcak su (60 derece) ile yıkanarak kurutulmalıdır.

Bu Kategoride Hizmet Veren Şirketler
TEMİZLİK HİZMETLERİ
BİZİ TAVSİYE EDENLER
TEMİZLİK ŞİRKETLERİ
KELİMELER

Temizlik Şirketleri

, temizlik firmaları, temizlikçi şirketleri, temizlikçi firmaları, temizlik firması, temizlik şirketi