TEMİZLİK HİZMETLERİ  > 

KİŞİSEL TEMİZLİK

Kişisel Temizlik
Hijyen-Kişisel Hijyen
 
HİJYEN: Bir sağlık bilimi olup, temel ilgi alanı sağlığın korunması ve sürdürülmesidir.
 
KİŞİSEL HİJYEN: kişilerin kendi sağlığını korudukları ve devam ettirdikleri  özbakım uygulamalarıdır.
 
Kişisel temizlik, sağlıkla yakından ilgilidir.
Pek çok hastalık mikrobunun temiz olmayan kişilerde kolayca yerleştiği bilinmektedir.
Sağlığın korunması için düzenli bir şekilde saç, vücut, ağız ve dişlerimizin temizlenmesi ve giyeceklerin sık yıkanması gereklidir.
KİŞİSEL HİJYENİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
Kültür
Sosyal - Ekonomik Durum
Aile
Kişilik
Hastalık
 
Hijyenin Amaçları
 
HİJYENİK UYGULAMALARIN AMAÇLARI    
 
Vücut salgılarının, atıklarının ve geçici mikroorganizmaların vücuttan uzaklaştırılması yoluyla temizliği sağlamak.
Bireyin rahatlamasını, dinlenmesini, gevşemesini ve kas gerilimini azaltmak.
Vücuttaki kötü kokuları (ter kokusu) gidermek.
Bireyin genel görünümünü olumlu hale getirmek, kendine olan güvenini arttırmak.
Deri sağlığını sürdürmek ve geliştirmek. (Örneğin, ılık ve sıcak banyolar deride kan dolaşımını arttırarak derinin beslenmesini sağlar.)
 
KİŞİSEL TEMİZLİK KURALLARI
 
 
 
Temizlik denilince sadece vücut temizliği veya konut temizliği anlaşılmamalıdır.
Yaşadığımız ve çalıştığımız, eğlendiğimiz her yerde sağlığımız açısından temizlik üzerinde ciddiyetle durulmalıdır.
Kirletilmiş çevreyi temizlemek zordur. Ama kirletmemek ve korumak daha kolaydır.
En az haftada bir defa banyo yapma, çamaşır ve giyecekleri sık değiştirme.
Haftada bir defa el ve ayak tırnaklarını kesme.
Yemeklerden önce ve sonra elleri su ve sabun ile yıkayıp kurulama.
Tuvaletten sonra elleri bol su ve sabun ile yıkayıp kurulamak.
Kadınlarda perine temizliği önden arkaya doğru yapılmalı ve kuru tutulmalıdır.
Akşamları yatmadan önce ayakların yıkanması, elbiselerin çıkarılıp pijama veya gecelik giyilmesi.
İşten veya okuldan eve gelindiğinde el, yüz ve ayakları yıkamak.
Günde en az iki defa diş fırçalamak
Her gün saçları taramak. Sık sık uygun şampuanla yıkamak.
Yere düşen bir yiyeceği yememek.
Çiğ meyve ve sebzeleri yıkamadan yememek.
Açıkta satılan yiyeceklerin tüketilmemesi.
Kişi yanında sürekli kağıt mendil bulundurmalı.
Tuvaletleri temiz kullanmalı.
Çöpleri çöp kutusuna atmalı.
 
KAYNAK:
 
 Bursa Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi
 
 
 
EL NASIL TEMİZLENİR? EL HİJYENİ
Hastalık yapan mikroorganizmalar kişiden kişiye en çok eller yolu ile bulaşmaktadır.
Hijyenik el yıkamanın amacı, eller üzerinde bulunan geçici bakterilerin tamamını, kalıcı bakterilerin ise bir kısmını ellerden uzaklaştırmaktır Eller;
Yemeklerden önce ve sonra,
Pis ve pis olması muhtemel eşyaya dokunduktan sonra,
Tuvaletten sonra,
Uykudan önce ve kalktıktan sonra mutlaka su ve sabunla iyice yıkanmalı, durulanmalı ve çok iyi kurulanmalıdır
En iyi el yıkama işlemi bol suda ve sabunla, bilekleri de içine alacak şekilde avuç içi, parmak araları, parmak uçları ve özellikle tırnak dipleri iyice temizlenecek şekilde olmalıdır.
Yıkama ve durulama sonrasında nemli kalmaması için temiz bir havlu ile kurulanmalıdır.
Uzmanlardan el temizliğine dikkat edin uyarısı
 
Kilis Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Fuat Karakuş, yaz aylarında el temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Opr. Dr. Fuat Karakuş, en fazla kirlenen organların başında ellerin geldiğini, dış dünya ile sürekli temas halinde olan ellerin dikkat edilmediği takdirde birer mikrop barınağı haline gelebileceğini belirtti. Karakuş, ` Her fırsatta ve her ortamda ellerin sabunla, avuç içi ve parmak araları köpüklerle kaplanıp 20 saniye kadar yıkanması gerektiğini hatırlatarak, `Yıkanan ellerin daha sonra durulanması ve başkası tarafından kullanılmamış havlu, kağıt havlu ya da kağıt mendille kurulanması gerekiyor. İşyerlerine de bu konuda büyük görevler düşüyor. Toplu olarak bulunulan veya kullanılan lokanta ve benzeri işyerlerinde de temizlik konusuna dikkat edilmelidir. Ellerin tuvaleti kullandıktan sonra doğru şekilde yıkanması gerekmektedir. Bu tür yerlerde el temizliği için sıvı sabun kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Kendi sağlığımız ve toplum sağlığı açısından doğru el yıkama alışkanlığını kazanır, çevremize de bu alışkanlığı aşılayabilirsek çok sayıda hastalıkların da önüne geçmemiz mümkün olabilir` dedi. El yıkamanın gerekliliğine ve önemine değinen Karakuş, yapılan çalışmaların, iyi yıkanmamış ve ellerden uzaklaştırılamayan mikro organizmaların kişiden kişiye taşınabildiğini dikkat çekerek, `El yıkamadaki asıl amaç elde mevcut olan mikroorganizmaların enfeksiyon oluşturamayacak düzeylere indirilmesidir. Su ve sabunla doğru yıkamayla ellerin üzerinde olan ve bulaşmadan asıl sorumlu cildin geçici florasının tamamının temizlenebildiği iyi bilinmektedir` şeklinde konuştu.
EL VE TIRNAK TEMİZLİĞİ VE BAKIMI
 
Günlük yaşamda en fazla kirlenen organların başında eller gelmektedir. Kirli yüzeylere sürtünen ve dokunan ellerin yıkanmadıkları sürece birer mikrop barınağı olmaya başladığı bilinmelidir. Bu nedenle ellerin düzenli olarak yıkanması gerekmektedir. Olanak bulunan her ortamda eller akar su altında sabunla, el sırtı, avuç içi ve parmak araları köpüklerle kaplanıp 15 saniye ovuşturularak (yavaşça 15’e kadar sayarak bu süre belirlenebilir) yıkanmalı, durulanmalı, başkası tarafından kullanılmamış havlu, kağıt havlu ya da kağıt mendille kurulanmalıdır. Kurulama olanağı yoksa elleri bir yere sürmek yerine havada kendiliğinden kurumasını sağlamak en doğru davranıştır. Tırnakların kesilmiş, varsa ojenin eskimemiş olması el temizliği için ön koşuldur. Su ve sabun bulunmayan yerlerde el temizliği hazır ıslak temizlik mendiliyle yapılabilir.
 
Eller ne zaman yıkanmalıdır?   
 
yemeklerden önce ve sonra
yemek hazırlamadan önce ve sonra  
diş, ağız, yüz, göz temizliği yapmadan önce
tuvalet gereksiniminin giderilmesinden önce ve sonra
kirli, tozlu bir işi tamamladıktan sonra
dışarıdan eve ve işe geldikten sonra
hasta olan bir yakınımızı ziyaretten sonra  
Yukarıdakilere uyan hiçbir iş yapılmasa dahi gün içinde çeşitli saatlerde (her zaman temiz görünecek şekilde) tırnağın etten ayrıldıktan sonraki bölümünün altında kir ve yağ kolayca birikir.Ayrıca burada mikroplar barınabilir, bağırsak parazitlerinin yumurtaları da bulunabilir.Tırnakların düzenli kesilmesi, banyo yaparken de tırnak fırçası ile fırçalanarak temizlenmesi gerekir.Tırnak yemek, bu nedenle de sağlığa zararlı bir alışkanlıktır.El tırnakları yarım ay biçiminde, ayak tırnakları ise düz olarak kesilir. Ayak tırnaklarının yarım ay biçiminde kesilmesi tırnak batmalarına neden olabilir.
 
KAYNAK:
 
www.bilkent.edu.tr
 
AĞIZ HİJYENİ
 
Diş ve diş etlerinin temizlenmesi, ağzın bol su ile çalkalanması, diş etlerinin uyarılması ağız bakımı ile sağlanır.
Ağız bakımına dikkat edilmediği takdirde ağız kokusu, diş eti rahatsızlıkları, çiğneme güçlüğü ve hazımsızlık görülür,
Ağız bakımında amaç, ağzın tüm organizmalardan temizlenmesi değil, daha çok birikmiş yiyecek artıklarının temizlenmesidir.
Dişler günde en az iki kez 3 dakika süre ile florlu diş macunu ile tüm diş yüzeyini kapsayacak şekilde fırçalanmalıdır.
Fırçalama işlemi yemekten sonra ilk yirmi dakika içinde yapılmalıdır.
Dişlerin arasındaki artıkları ve plakları temizlemek için diş ipi kullanılmalıdır.
Diş temizliğinde kullanılacak fırçaların sapı elde rahat tutulabilecek biçimde olmalı, fırça ağız içinde bütün alanlara rahatça ulaşabilmeli, fırçanın kıllarının naylondan yapılmış ve yumuşak olması da önemlidir.
Kılların sert olması diş etinde travmalara ve diş eti enfeksiyonlarına neden olabilir.
 Şekerli ve karbonhidratlı besinlerin yenmesinden sonra ağzın su ile çalkalanması ya da biraz su içilmesi de diş çürüklerinin oluşumunu azaltabilir.
 Dişlerde çürük olmasa bile 6 ayda bir diş muayenesi yaptırılmalıdır.
YÜZ, GÖZ VE KULAK TEMİZLİĞİ
 
Her  sabah yataktan kalkıldığında su ile yüzün yıkanması gerekmektedir. Gece uykudan önce, yüzün sabunla yıkanarak temizlenmesi yüz derisi üzerindeki günün kirini arındırır. Cildin doğal kimyasal yapısına uygun sabunlar yüz temizliği için tercih edilmelidir.Çoğu zaman görme keskinliğinin kaybedildiği farkedilmeyebilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla göz muayenesi yaptırılmalıdır. Görme bozukluğu olanların gözlük yerine kontakt lens kullanması oldukça yaygındır. Bazı kişiler sadece göz rengini değiştirmek için estetik amaçlı kontakt lens kullanırlar. Kontakt lens kullanımında temizlik çok büyük önem taşımaktadır. Bu temizliğe ilk gün nasıl uyuluyorsa kontakt lens kullanıldığı sürece de aynı titizlikle uyulması gerekmektedir.  Bazen güzelliği daha belirgin hale getirmek için başta göz çevresi ve kirpikler olmak üzere makyaj amacıyla yüze sürülen çeşitli maddeler kullanmaktadır. Öncelikle bu maddelerin kaliteli olması çok önemlidir. Buna rağmen göz çevresinde ve yüzde mikrobik ya da allerjik sorunlarla karşılaşılabilir. Makyaj yapılıyorsa her akşam yatmadan önce muhakkak göz çevresinde ve yüzde kullanılan makyaj artıkları uygun krem ve solüsyonlar kullanılarak ya da su ve sabunla temizlenmelidir. Makyaj temizliğinde kullanılan malzemelerin niteliği de en az makyaj malzemeleri kadar önemlidir. Bu tür malzemeler yeterince kaliteli olmadığında cildin yıpranmasına, sivilce ve siyah noktaların oluşmasına hatta lekelenmelere yol açabilir.  Kulak temizliğinde kulak arkasının temizliği unutulmamalıdır. Kulak içine herhangi bir cisim sokulmamalıdır. Dış kulak yolunun zedelenmesi tehlikeli iltihaplanmalara neden olabilir. Kulağa küpe takarken bunun kulakta allerji yapabileceği bilinmelidir. Bu nedenle kullanılacak küpelerin allerji yapma özelliği çok az olan altın ya da gümüşten yapılanları tercih edilmelidir. Klipsi olmayan küpe kullananlar kulak memesinde delik açtırmaktadırlar. Bu deliği açarken kullanılan delici aracın ve peşi sıra takılan ip ya da halkanın mutlaka mikropsuz olması gerekir. Aksi takdirde kulak memesinde çok tehlikeli durumlara yol açabilecek iltihaplanmalar görülebilir. Ayrıca kulak memesine delik açılırken tek kullanımlık aletler kullanılmadığı taktirde bugün için çok yaygın hale gelmiş kan yolu ile bulaşabilen sarılık (hepatit B), AIDS (HIV) gibi, mikropların yol açtığı hastalıklara yakalanma tehlikesi vardır. Doğal olarak bu riskler kulak gibi vücudun başka yerlerine de takılan cildi delici takıların ve işlemlerin (dövme gibi) tümü için geçerlidir.
SAÇ TEMİZLİĞİ
 
Saçların temizliği sağlığı etkiler. Çünkü bazı enfeksiyon etkenleri ve parazitler, kirli saçlara ve o bölgedeki deriye daha kolay yerleşir.
Saçların her gün, olası değilse günaşırı, en az haftada 2 kez yıkanması gerekir.
Saçlı deri yağlı ise, daha sık yıkanmalıdır.
Saçların sağlıklı görünümü beslenme ile ilgilidir.
Saçlar kökleri ile beslenir.
Taramak, fırçalamak, parmak uçları ile masaj yapmak kan basıncını hızlandırır ve saçları beslemiş olur.
Kepeklenme; Kirli ve yağlı ölü saç hücreleridir. iyi saç bakımı ile önlenmezse hekime danışmak gerekir.
Saç dökülmesi; yaş, hormon ve irsiyet ile ilgilidir. baştaki damarların uyarılması ve temiz tutulması gerekir.
Bitlenme, Bitin insan vücudunun saçlı ve saçsız derisine yerleşmesine denir.
Saç temizliğine ve bakımına dikkat etmeyen kişilerde bit oluşabilir. Çevredeki kişilere de bit bulaşabilir.
Tedavi edici şampuan ve losyonlar kullanılmalıdır.
Saçların boyanması ya da saça kimyasal maddelerin uygulanması saçın ve saçlı derinin sağlığını bozabileceği için bu tip uygulamalardan kaçınmalıdır.
KAYNAK:
 Bursa Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi
 
 
SAÇ TEMİZLİĞİ VE BAKIMI
 
Saçlar da baş derisinde bulunan kıl köklerinden uzayarak büyüyen kıllardır. Kıl köklerindeki bezlerden salgılanan maddeler yağlı yapıdadır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için düzenli biçimde yıkanmak gerekmektedir. Saçların fırçalanması dökülen saçlar, kir ve tozları uzaklaştırıcı işlev görmektedir. Normal bir saçın haftada en az bir ya da iki kez yıkanması gerekmektedir. Yağlı saçlar ise daha sık yıkanmalıdır. Saçlar temiz su ile iyice durulandıktan sonra kurutulmadan önce nazik bir biçimde taranmalıdır. Saçların kurulanmasında yumuşak bir havlu kullanılmalıdır. Kurulama işlemi de yumuşak olmalıdır. Eğer sert bir havlu kullanılır ya da çok şiddetli ovulursa saçların uçları çatallanabilir. Saçlar elektrikli kurutucularla kurutulabilir. Ancak kurutucunun saça çok yakın tutulmaması gerekmektedir. Bu durumda saçlı deri ve saçlar fazla sıcaktan olumsuz etkilenebilirler.  Saçların yıkanması için kullanılan sabunların ve şampuanların esasını kolay çözünebilir özellikteki yağ eritici bir madde oluşturur. Şampuanlara ayrıca koku, renk ve yoğunlaştırıcı maddeler eklenir. Bu ek maddeler saçlı deride tahrişe yol açabilirler. Piyasada bulunan şampuanlarda kullanılan bazı maddeler allerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle şampuan seçiminde, niteliği bilinmeyen maddelerden kaçınılmalıdır. Saç diplerinde kepek varsa, sık sık çok sıcak olmayan su ve sabunla yıkamak yararlı olabilir. Saçlar bol su ile iyice durulandıktan sonra da kepeklenme önlenemiyorsa bir sağlık kuruluşuna danışılmalıdır. Hekim önerisi dışında saçlar için yararlı olduğu ileri sürülen maddeler güvenli olmayabilirler. Saç temizliğinde kişisel olarak kullanılan fırça ve taraklar sık aralıklarla sıcak sabunlu su ile yıkanmalı ve durulanmalıdır. Sağlık yararı dışında saçların temizlik ve düzeni, insanlar arasındaki ilişkilerde ve kendini iyi hissetmede etkisi olan olumlu dış görünüş açısından da önemlidir.
KAYNAK:
www.bilkent.edu.tr
 
 
VÜCUT TEMİZLİĞİ
 
Vücut temizliği hem sağlık için, hem de güzellik için çok mühim bir konudur. Aslında güzellikten de ziyade temizlik, kişinin sağlıklı olması için ilk şarttır.Vücut kirlenince derinin üzerinde bulunan, vücutta zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlayan gözenekler kapanır. Buda zehirli maddelerin dışarı atılmasını engeller. Sonuçta kötü bir koku yayılır. Koku oluşturan vücut bölgeleri öncelikle koltuk altları, kasık ve ayaklardır. Bunu önlemek için de, sık sık duş almalıyız. Fakat her gün banyo yapılmadığı zamanlarda, koltuk altı nemli bir bezle iyice silinmeli. Uygun olarak yapılan vücut temizliği, birçok hastalığı ve deri sorununu önler. Örneğin; soğuk algınlığı, cildin mikrobik hastalıkları, ishalli hastalıklar, mantar ve bazı alerjik hastalıklar.
 
Çoğu kişi kötü kokuyu önlemek için, deodorant ya da benzeri şeyler kullanır. Oysa bunlar kokuyu sadece ve sadece maskeler. Bu tür ürünler sadece geçici bir önlem olabilir. Kişi, her gün mutlaka duş almalı. Duş alırken de fazla sıcak su yerine ılık ya da serin su tercih etmekte fayda vardır. Ilık suyla yıkanmak, cildi daha sağlıklı göstermekle birlikte kişinin kendini daha sağlıklı hissetmesini sağlar. Çok sıcak su, ciltteki doğal yağın yok olmasına sebep olabilir. Duş ya da banyodan sonrada mutlaka nemlendirici kullanılmalı. Nemlendiriciyi, kurulamadığınız ve hala nemli olan cildinize uyguladığınızda ise çok daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Bu şekilde nemin, cildin üst katmanlarında kalmasını sağlamış olursunuz. Banyodan sonra mutlaka kullanılması gereken nemlendirici kremler, kış ayları içinde zaruridir.
 
Haftada en az bir kez vücut, günlük duşun dışında, ölü hücrelerden arındırılmalıdır. İyi seçilmiş bir arındırıcı ürün, bu konuda size yardımcı olabilir. Lakin, ürünü kullanırken çok sert olmamak gerek. Sadece topuk, dirsek gibi derinin daha sert olduğu bölgelerde daha sert dokunuşlar yapılabilir. Aslında en iyi yöntem, kese yapmaktır. Kese, ölü hücrelerden temizler cildi. Oldukça sağlıklı ve basit bir yöntemdir de.
 
Bakım kremlerinden ve maskelerden öncede cilt temizlenmeli; temiz olmayan bir cilde krem, maske sürülmemeli. Ayrıca, sağlıklı bir cilt için katiyen makyajınızı temizlemeden yatmayın. Kısacası hem sağlık, hem de güzellik için temizlik şart! 
 
 
 
AYAK HİJYENİ
Ayak sağlığı için hem temizlik kurallarının uygulanması, hem de uygun bir ayakkabı seçimi önem taşır.
Ayakların her gün yıkanması ve yıkandıktan sonra, özellikle parmak aralarının iyice kurulanması gerekir. Aksi halde nemli ortam mantar enfeksiyonlarının gelişmesine neden olur.
Ayak tırnakları da düzenli aralıklarla kesilmelidir, ancak tırnak batmasını önlemek için düz kesilmesi önerilmelidir.
Uygun ve rahat bir ayakkabı ayak sağlığı için önemlidir.
Ayağa tam uyan bir ayakkabı; parmakları sıkmamalı, topuğu sıkıca tutmalı ve ayak kemerini iyice desteklemelidir.
Ayakkabının ökçesi geniş olmalı ve çok yüksek olmamalıdır.
Eğer ayakkabı uygun değilse ayakta nasır, ayak tabanında kalınlaşmalar, baş parmakta eğrilik ve tırnak hipertrofisi  (büyüme-kabalaşma) oluşabilir.
  CİLT TEMİZLİĞİ
 
Vücuda ait kişisel temizlik ile pek çok hastalığın önüne geçilmektedir. Birkaç örnek vermek gerekirse; ishalli hastalıklar, soğuk algınlıkları, cildin mikrobik hastalıkları, cildin mantar, uyuz ve bitlenme gibi parazitlerle oluşan hastalıkları ve bazı allerjik hastalıklar sayılabilir. Uygun vücut temizliği bir çok deri sorununu ve hastalığını önleyici ve ortadan kaldırıcı bir önlemdir.   Kişisel temizlik alışkanlıklarının önlediği diğer bir sorun vücut kokusudur. Vücut kokusu vücut yüzeyinde bulunan mikropların (bakterilerin) teri parçalamasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Koku meydana getiren vücut bölgeleri  öncelikle ayaklar, kıl köklerinin yoğun olduğu kasık ve koltuk altlarıdır. Her gün banyo yapılamadığı durumlarda koltuk altı önce sabunlu bir bezle, sonra su ile iyice silinmeli ve temizlenmelidir. Deri üzerine daha sonra bir deodorant veya ter önleyici uygulanabilir. Deodorantlar kokuyu sadece maskelerler. Bu nedenle temizlik aracı olarak değil, geçici bir uygulama olarak değerlendirilmelidirler. Giysilere sinen ter kokusu, beden temizliği yapılsa bile, aynı giysinin temizlenmeden tekrar kullanılması halinde kalıcı olur. Özellikle sık yıkanmayan kalın kazaklar kullanılırken bu nedenle özen gösterilmelidir. Vücudun terleme oranının artması kokunun da artması anlamına gelecektir. Ancak insan bir süre sonra kendi kokusuna duyarsızlaşır. Yoğun bedensel çalışma vücuttan çıkan ter miktarının artmasına neden olmaktadır. Bedensel etkinliği fazla olmadığı halde, bazı bireylerin ter bezi salgısı fazla olabilir. Bu durum ergenlik ve menapoz durumlarında özellikle ortaya çıkabilir. 
KAYNAK:
www.bilkent.edu.tr
PERİNE HİJYENİ
 
Perine, dış ortamla teması olmayan kapalı bir alan olduğundan vücudun en sıcak, en nemli ve en kirli bölgelerindendir. Çünkü, çeşitli vücut atıkları (ter, idrar) deri katları ve kıvrımları arasında birikir. Böylece, perine bölgesi mikropların yerleşip çoğalması için elverişli bir ortam oluşturur.   Perine hijyeni neden önemlidir?
Kadınlarda idrar kanalının kısa olması
Vajina ve anüsün birbirine yakın olması genital ve üriner sistem enfeksiyonlarının sık görülmesi
Adet dönemleri
  Perinenin;önden arkaya doğru temizlenmesi gerekir. Bu son derece önemli bir kuraldır.
iç çamaşırlarının her gün değiştirilmesi,
çamaşırların beyaz, pamuklu ve kişiye özel olması,
Adet dönemlerinde; beyaz ve parfümsüz hijyenik bağların kullanılması
Bağların sık sık değiştirilmesi gerekir.
Ayrıca atıklar poşete konup çöp kutularına atılmalıdır.
Yine bu dönemde sık sık duş biçiminde banyo yapılması perine hijyeninin sağlanmasında son derece önemlidir
Vücuttaki istenmeyen tüylerin (koltuk altı ve kasık bölgesi) temizliğine dikkat edilmeli ve kısa aralıklarla alınmalıdır.
Çünkü tüylü bölgelerde nem oranı fazla olduğu için terleme sonucu nahoş kokular oluşmaktadır.
Bunu önlemenin en iyi yolu perine ve koltuk altı tüylerinin alınmasıdır.
KAYNAK:
 
Bursa Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi
 

Bu Kategoride Hizmet Veren Şirketler
TEMİZLİK HİZMETLERİ
BİZİ TAVSİYE EDENLER
TEMİZLİK ŞİRKETLERİ
KELİMELER

Temizlik Şirketleri

, temizlik firmaları, temizlikçi şirketleri, temizlikçi firmaları, temizlik firması, temizlik şirketi