TEMİZLİK HİZMETLERİ  > 

TEMİZLİK ŞİRKETLERİ

TEMİZLİK ŞİRKETLERİ VERMİŞ OLDUĞU HİZMETLER

Temizlik nedir?
 
Kirliliği meydana getiren etkenlerin ortadan kaldırılması işlemine temizlik denir. Kirlilik ise; bir mekanın toz, döküntü, çöp, iz, leke, koku gibi etkenlerle insanlara rahatsız verecek şekilde kaplanması, arzulanan doğal ve temiz görüntüsünü kaybetmesidir. Başka bir tanımla kir ve temizlik; bir yüzey üzerinde mekanik ve kimyasal olarak zararlı etki gösteren ve estetik açıdan görünümü bozan her türlü olguya kir, bunların ortamdan uzaklaştırılmasına ise temizlik denir.
 
Temizlik Görevlisi
 
 Tanım: Temizlik Görevlisi, kendi başına ve belli bir süre içerisinde, sorumlu olduğu alanlarda hijyenik kurallara uygun olarak toz alma, leke çıkarma, süpürme, paspaslama, parlatma, yıkama, cilalama, ovma, kazıma vb. temizlik ve bakım işlemlerini yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.
 
 Temizlik Şirketleri Hakkında
 
              Temizlik, işleminin faaliyet alanına temizlik materyallerine, uygulanacak yüzeyin doku ve yapısına ayrıca, işletmenin türüne göre farklılık göstermektedir. Örneğin, bir hastanenin temizlik anlayışı ile otel ve moteldeki temizlik anlayışı çok farklıdır. Temizlik standardının hedeflenen öngörülen anlayışına bağlıdır. Örneğin, hasta odaları titiz bir temizlik anlayışı gerektirirse çok yüksek normlarda temizlik ve hijyen gerekmektedir.           
 
              Temizlik basit bir iş olarak düşünülse de, aksine çok önemlidir. Çağdaş dünyada insanlar, ferah temiz mekanlar, sağlıklı çalışma yerleri, huzur veren uzman temiz dinlenme yerleri arzu etmektedir. Temiz ortamın sağlanması ise; uzman kişilerin profesyonelce iş yapması ve en son temizlik teknolojisinden faydalanmak ile sağlanabilir.Bu anlamda temizlik şirketleri büyük önem taşımaktadır.Öncelikle çalıştırdıkları eğitimli kalifiye temizlik personeli ile işin profesyonelce ve kusursuz yapılmasını sağlarlar.Diğer yandan temizlik şirketleri , sektördeki tüm gelişimi takip ederek en son teknoloji ürünü temizlik makina ve ekipmanlarına sahip olarak verdikleri hizmetleri dahada iyileştirme çabası içindedirler.İlk bölümde de bahsettiğimiz üzere, temizlik faaliyetlerinde kullanılacak olan malzeme ,ekipman ve personel temizlik uygulanacak yüzeyin dokusu, yapısı ve işletme türü vb. gibi koşullara bağlı olarak değişkenlik göstermekteydi.Temizlik şirketleri,temizlik sektörü hakkındaki bilgileri sayesinde doğru malzeme,ekipman ve personel kullanımında sizlere büyük anlamda yardımcı olup,hem sizlerin kendi işinize adapte olmanızı sağlar hemde büyük yatırımlarınızı yanlış şekilde yönlendirmekten kurtarmış olacaktır.Bu yönden bakıldığında, temizlik hizmetini profesyonel ve doğru temizlik şirketleri tarafından almak için bir ücret ödenmekte fakat bu bedel sizleri birçok maliyetten kurtarıp,kendi işinize kanalize olmanız açısından gözardı edilmeyecer bir hizmettir.
 
Temizlik hizmeti veren şirketler:
 
EMEKSAN Temizlik Şirketi
 
 
Temizlik Şirketleri Fiyatları
 
Temizlik şirketleri fiyatları, sunmuş oldukları hizmetin çeşidine  göre değişiklik göstermektedir.Fiyatlandırma yapılmadan önce temizlik şirketleri , temizlenecek alanı görmelidir.Fiyatlandırmanın doğru ve sağlıklı yapılmasının birinci temeli budur.Temizlik şirketleri nin vermiş olduğu hizmetler arasında olan halı yıkama,genel temizlik,cilalama ve zemin bakımı fiyatlandırmaları m2 bilgilerine göre belirlenmektedir.Diğer verilen hizmetlerde projede kullanılacak olan personel sayısına ve süresine göre belirlenmektedir.Temizlik şirketlerinden fiyat almadan önce yapmanız gereken,temizlik firmasının web sitesini,hakkımızda kısmını ve en önemlisi referanslarını incelemenizdir.Hizmet sektöründe,satın aldığınız bir ürün veya mal olmadığı için önceden görmeniz mümkün değildir.Bu bağlamda , temizlik şirketinin sahip olduğu referanslar sizlere yol gösterecektir.Güçlü referanslar olmayan,sadece bir kova ve süpürge ile bu hizmeti veren işletmelerden alacağınız fiyatların ucuz olması sizleri yanıltabilir.Fakat böyle firmalardan aldığınız hizmetler sonucunda memnun kalmayabilir,kimi zaman başka bir firmaya yeniden temizliğinizi yaptırarak daha fazla ücret ödeyerek zararlı çıkabilirsiniz.
 
 
TEMİZLİK ŞİRKETLERİ TEMİZLİK PROGRAMLARI
 
                     TEMİZLİK PROGRAMI
Temizlik ile ilgili tüm bilgileri içeren planlı, düzenli bir programdır.Bu planlar Profesyonel olarak temizlik şirketleri tarafından hazırlanır.
Temizlik programları günlük, periyodik veya tek bir iş için de olabilir. İyi bir temizlik programı;   www.temizlikchi.net               
 
Kurumun farklı alanlarında farklı uygulamanın yapılmasını engeller.                   
Personel yapacağı işi en küçük ayrıntılarına kadar bilir.                  
Kontrol kolaylaşır.                  
Daha sonraki programlara ışık tutar.
Bir temizlik programı şu şekilde yapılmalıdır:
 
1-    Önce temizlik ihtiyacı tesbit edilir.
2-    Temizliğin ne kadar zamanda, ne kadar personelle yapılacağı tahmin edilir.
 
3-    Temizlik programında iş sırası tesbit edilir.
 
4-    Gerekli temizlik maddeleri, makine, araç ve gereçlerin işin mahiyetine uygunluğu belirlenir.
 
5-    Gözetim ve konfor sistemi kurulur.
 
6-    Taslak programı uygulanmasından sonra eksiklerin tamamlanmasıyla gerçek program bulunur.
 
Hangi iş, ne zaman, nasıl, ne ile, hangi alanda, kim tarafından, ne kadar sürede ve ne sıklıkla yapılacaktır? Temizlik firmlarının bir alanı temizlerken göz önünde bulundurduğu hususlar şunlardır; www.temizlikchi.net                 
 
Zaman,                   
Herhangi bir alanda gereksinim duyulan temizliğin niteliği,                   
Trafiğin miktarı,                   
Alanın durumu (binanın eski ve yeni oluşu).                    
Dışarıda kirin miktarı,                   
Döşemelerin cinsi,                   
Pencerelerin alanı + sayısı,                   
Mobilyaların tipi ve miktarı,                   
Temizlenmesi gereken yüksek tavanlar v.b. alanlar        
Bir alanın temiz tutulması temizliğin sıklık derecesi ile yakından ilişkilidir.Temizlik hizmetini,temizlik şirketlerinden alacak olan kurumlar aşağıdaki faktörler göz önüne almalıdır; www.temizlikchi.net                  
 
Beklenen temizlik standardı ( ne kadar ve nasıl temizlenmeli ),                   
Yeterli kaynak (insan gücü, para, araç, malzeme vb.),                   
Fiziksel özellikler (döşeme, mobilya, tesisat, vb. yüzeylerin temizliğinin rahatlığı ve kolaylığı),                   
Mekanların kullanımı (az, çok, vb)                   
Kullanım şekli (objelerin kullanım durumu ve kirlenme sıklığı),                   
Alanın kullanılabilirliği (alan ne kadar kişi tarafından kullanılıyor),                   
Alanı kullanan kişilerin özelliği
Temizlik Şirketleri
 
Ofis Temizliği ( Genel ofis temizliği ve periyodik ofis temizliği )
Ev Temizliği ( İnşaat sonrası, tadilat sonrası, yangın sonrası, su baskını sonrası temizlik vb. )
Halı Yıkama ( Duvardan duvara, halıfleks,parça halı )
Endüstriyel temizlik ( havalandırma kanalı, makina temizliği, fabrika temizliği, üretim alanı temizliği, bilgisayar ve sistem odaları temizliği)
Koltuk yıkama
Cam ve Dış cephe Temizliği
Depo ve genel alan temizliği
Fabrika Temizliği
Organizasyon temizliği ( Konser, açılış, kokteyl, tanıtım, lansman,fuar temizliği vb.)
Okul Temizliği
Hastane Temizliği
İnşaat Sonrası Mekan Temizliği ( Ev, Ofis, Fabrika, Depo, Fabrika Okul)
Banka temizliği
Alışveriş merkezi temizliği
Zemin temizliği ve bakımı(zeminin türüne göre yapılacak cilalama işlemleri)
Bilgisayar ve elektronik eşya temizliği
Yangın ve su baskını sonrası temizlik(acil durumlar sonucunda zarar ve hasar görmüş temizlenmesi gereken alan lar için yapılacak temizlik hizmetleri)
 
 
TEMİZLİK ŞİRKETLERİ,TEMİZLİK HİZMET SEKTÖRÜ BUGÜNKÜ DURUMU VE GELECEKTEKİ EĞİLİMLERİ
 
Türkiye’de; bugünkü anlamda temizlik görevlisi mesleği 1980'li yıllardan itibaren gelişmeye başlamış ve yaygınlaşmıştır. Günümüzde istihdama açık olan mesleğin gelişmesinde ve yaygınlaşmasında otel, iş merkezi vb. kuruluşların talebi, teknolojik gelişmeler ve rekabet ortamı etkili olmuştur. Ancak meslek elemanlarının çalıştığı temizlik şirketleri, bu gelişmeyi teknolojik anlamda yaşarken insan kaynağına gerekli yatırımı yapmada aynı duyarlılığı gösterememişlerdir. Rekabet, genellikle fiyat kırma olarak değerlendirilmiş ve bu yaklaşımın doğal bir sonucu olarak meslekte hizmet kalitesi de yükseltilememiştir. Yanlış ücret politikalarının uygulanması, eğitim hizmetlerinin olmayışı ya da eksik oluşu nedeni ile piyasadaki temizlik görevlileri vasıflı çalışanlar niteliğine kavuşamamışlardır. Bu durum temizlik şirketlerinde çalışan yöneticiler için de büyük ölçüde geçerlidir. Söz konusu meslek dalında geleceğe yönelik olarak eğitim ihtiyacı vardır. Bir çok temizlik firmasında eğitim çalışmaları başlamış ve devam etmektedir. Günümüzde temizlik görevlilerinin eğitimi, genellikle çalıştıkları kuruluş içinde işbaşında eğitim şeklinde verilmektedir. Ancak yaygın olmamakla birlikte bazı firmalar meslek elemanlarının eğitiminde uzman eğitimcilerden de yararlanmaktadırlar.  Bu meslek, bir çok sebepten dolayı gerek toplum gerekse mesleğin çalışanları tarafından sürekli yapılabilecek bir meslek olarak değerlendirilmemektedir. Ülkemizde yeni ve gelişmekte olan temizlik işleri sektöründe genellikle genç elemanlar çalışmaktadırlar. Düşük ücret ödenmesi nedeniyle genç temizlik görevlileri işlerine sürekli olarak yapabilecekleri bir meslek olarak bakmamakta; dolayısıyla eleman değişim oranı artmakta, bunun sonucu olarak meslekte hizmet kalitesi düşmektedir. Temizlik görevlileri normal çalışma saatleri dışında, çalışılan yerlere göre vardiyalı çalışma düzeniyle de çalışabilmektedirler. Temizlik görevlilerine ödenen ücretler çalışılan iş yerine ve ücret politikasına göre değişmektedir. Ancak genelde temizlik görevlileri düşük ücret almaktadırlar. Temizlik görevlilerinin en yoğun ve ağır şartlarda çalıştığı yerler hastaneler, alışveriş merkezleri, iş merkezleri ve ofislerdir. Bu meslek dalının gelecekte, daha fazla beceri gerektiren cam temizliği, halı bakımı ve temizliği ile cila alanlarında ihtisaslaşması beklenmektedir. Bütün bunlarla birlikte sürekli olarak talep edilecek bir özelliğe sahip olan meslek alanı toplum içinde gittikçe benimsenmekte ve gelecekte de meslek alanında hızlı bir gelişme beklenmektedir.
 
 
 
 
 
TEMİZLİKCİ,TEMİZLİK PERSONELİ'NİN YAPTIĞI GÖREV VE İŞLEMLER
 
Temizlik Görevlisi, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gerekliliklerine uygun olarak, aşağıdaki görev ve işlemleri yerine getirir. 
GÖREVLER          İŞLEMLER
A                İş Organizasyonu Yapmak        A01        İşçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin önlemleri almak
                               A02        Kişisel hazırlık yapmak
                               A03        Çalışma programını almak
                               A04        Kullanacağı malzeme, araç ve gereci sağlamak
                               A05        İş akışı içindeki aksaklıkları ilgililere bildirmek
                               A06        Kayıp/bulunan eşyaları ilgililere teslim etmek
                               A07        Makine ve ekipmanların bakımını sağlamak
B                Çalışma Alanını Temizliğe Hazırlamak  B01        Çalışma alanının aydınlatılmasını sağlamak
                               B02        Çalışma alanını havalandırmak
                               B03        Çalışma alanındaki çöpleri toplamak
                               B04        Temizliğe engel olabilecek eşya ve malzemeleri kaldırmak
                               B05        Temizleme işlemlerinden zarar görebilecek eşya ve malzemelerin koruma önlemlerini almak
C                Leke Çıkarma İşlemlerini Yapmak         C01        Yüzey üzerindeki leke türünü belirlemek
                               C02        Yüzey özelliklerini belirlemek
                               C03        Tamponlama yöntemi ile leke çıkarmak
                               C04        Vakumlama yöntemi ile leke çıkarmak
                               C05        Buharlama yöntemi ile leke çıkarmak
D                Süpürme, Yüzey Temizleme İşlemlerini Yapmak           D01        Süpürme ve temizleme yöntemini belirlemek
                               D02        Yüzeyi el ile süpürmek
                               D03        Yüzeyi vakumla süpürmek
                               D04        Yüzeyi otomatla süpürmek
                               D05        Paspas yapmak
                               D06        Yüzeylerdeki bağlı kirleri ovmak
                               D07        Yüzeylerdeki bağlı kirleri kazımak
                               D08        Toz almak
                               D09        Cam silmek
E                 Parlatma ve Cilalama İşlemlerini Yapmak          E01         Metal yüzeyleri parlatmak
                               E02         Ahşap yüzeyleri parlatmak
                               E03         Deri yüzeyleri parlatmak
                               E04         Kristalize cilalı zeminleri parlatmak
                               E05         Polimerize cilalı zeminleri parlatmak
F                 Yıkama İşlemlerini Yapmak      F01         Yüzeyleri manuel yöntemle yıkamak
                               F02         Yüzeyleri tazyikli su makinesi ile yıkamak
                               F03         Yüzeyleri cila makinesi ile yıkamak
                               F04         Yüzeyleri temizlik otamatı ile yıkamak
                               F05         Zeminleri püskürtme emme yöntemi ile yıkamak
                               F06         Yüzeyleri şampuanlama yöntemi ile yıkamak
                               F07         Yüzeyleri buharla yıkamak
G                Özel Alanların Temizliğini Yapmak        G01        Saniter alanların temizliğini yapmak
                               G02        Spor alanlarının temizliğini yapmak
                               G03        Havuz çevre temizliği yapmak
                               G04        Yiyecek ve içeçek alanlarının temizliğini yapmak
                               G05        Depo ve arşivlerin temizliğini yapmak
H                Mesleki Eğitime İlişkin Faaliyetleri Yürütmek  H01        Yardımcı elemanlara eğitim vermek
                               H02        Meslekle ilgili toplantı, seminer vb. faaliyetlere katılmak
                               H03        Meslekle ilgili yayınları, teknolojik gelişmeleri izlemek
                               H04        Meslekle ilgili hizmet içi eğitim vb. faaliyetlere katılmak 
Temizlik Şirketleri
 
Temizlik Firmaları
 
KAYNAK:
 
 http://www.alomaliye.com/meslek_standart_temizlik.htm
 
Temizlik sektörü ve temizlik firmaları
Tıp diline Yunan mitolojisinden giren hijyen, kelime olarak sağlam, sağlıklı anlamına gelmekle birlikte genel anlamda ele alınacak olunursa sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü olarak ifade edilmektedir.Bu tanımlamadan yola çıkarak, çalışılan, barınılan, kısaca yaşanan her türlü alanda gerekli hijyenin sağlanması adına yapılan çalışmaların tümü için temizlik ifadesini kullanabiliriz.Sağlığımızın ve yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olması ile varlığımızda büyük önem teşkil eden temizliğin sektör haline gelmesi ve bu sektörde gereken ilerlemelerin yapılması adına çalışmalara girişilmesi temizliğin zorunlu ihtiyaçlarımızdan biri olmasına dayanmaktadır. Temizliğin tarihi, varoluşumuz kadar eskidir.İlk insandan itibaren; hayatta kalabilmenin sağlığın korunabilmesine bağlı olduğu ve böylece hastalıklara karsı gerekli önlemlerin temizlik ile alınabileceğinin anlaşılması ile belki de içgüdüsel olarak başlayan temizlik, zaman içersinde çeşitlenmiş,renklenmiş ve her daim ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek hale bürünmüştür. Günümüzde evlerimize, işyerlerimize, otellerimize, hastanelerimize kısaca her türlü yasam alanımıza gerekli hijyenin teminini temizlik firmaları sağlamaktadır.Ekip çalışmasının yarattığı hız, kalite, güven, insanların gelir seviyelerindeki artışlar ve isçilere yönelik sosyal güvencelerin sağlanması temizlik firmalarına olan talebi artırmış ve bu yönde sektörleşmeyi kaçınılmaz kılmıştır.Temizliğin sektör haline gelişi ile insanların, büyük firmaların garantörlüğünde sektörden hizmet talep etmeleri sonucu ülkemizde başta İstanbul olmak üzere İzmir,Ankara gibi büyük şehirlerimiz bu yönde gelişmiştir.Ülkemizde yaklaşık 20 yıldır ilerleme kaydeden sektöre yönelik İstanbul’da yaklaşık 500, İzmir’de yaklaşık 260 ve Ankara’da yaklaşık 345 firma hizmet vermektedir.Ülkemiz genelinde bu rakam 1150’yi aşmaktadır.  Bu firmalarda istihdam edilen eleman sayısı ise 300 bini geçmiştir.Emek ve sermayeye eşgüdümlü ihtiyaç duyan sektör, makineleşme ile zamandan tasarrufu ve zor alanlara kadar en ince detayların temizliğini sağlamayı amaçlamaktadır.Sektörün İstanbul, Ankara ve İzmir’e yoğunlaşması özellikle Anadolu’da işkoluna yönelik firma arzı açığı yaratmaktadır. Bu yönde çalışmaların yapılması ile;
 
 _ Temizlik şirketleri ve sektör bundan kazançlı çıkacak,
 
 _ Büyük sanayi şirketlerine avantajlar sağlanacak
 
 _ Ülkemiz genelinde yaşanan istihdam sorununa gereken çözüm üretilecektir. 
 
Devletimizin bu konuda vereceği destekler ve yatırımcıların da bireysel yahut ortaklıklarla Anadolu’da temizlik sektörüne yatırım yapmaları ile gerekli açığın kapanacağı düşünülmektedir.Böylesine büyük bir pazar potansiyeline sahip olan sektör, sadece Türk firmaları değil, yurtdışında mevcut olan büyük temizlik firmalarını da harekete geçirmiş ve franchise verme konusunda kıran kırana rekabeti başlatmıştır.Temizlik şirketlerinin hizmetlerini aşağıda yer alan ana baslıklar halinde sıralamamız mümkündür:
 
 _ Büro, ofis temizliği,
 
_ Fabrika, işyeri, plaza temizliği,
 
_ İnşaat sonrası temizlik,
 
 _ Dış cephe ve cam temizliği,
 
_ Banka ve market temizliği,
 
 _ Sağlık Kuruluşları temizliği,
 
_ Sert zemin ve yerinde halı yıkama temizliği,
 
 _ Ekip ile ev temizliği.
 
Sektörün prestiji, firmaların hizmet kalitesinden geçmektedir. Bu nedenle birçok firma gerekli kalite belgelerine sahip olmakta, ayrıca teknolojiye adaptasyon sağlamıs bir hizmet sunmak adına çalışanların hizmet içi eğitim programlarına önem vermektedirler.Genel itibari ile hizmetin başarısındaki en önemli faktör olarak Müşteri Odaklı Çalışmak görülmektedir. Böylelikle;
 
_ Öncelikle müşterinin ne istediği iyice anlaşılmalı,
 
_ Bu isteklerin en başarılı, en kaliteli, en güvenilir ve en düşük maliyetler ile gerçekleşmesinin nasıl sağlanacağı değerlendirilmeli,
 
_ Yapılan temizlik hizmeti boyunca gerekli denetimin temini düzenlenmeli,
 
_ Acil beklentilere nasıl cevap verileceğine yönelik çalışmalar yapılmalıdır.
 
Deterjan ve makine sanayine de destek olan sektörde en önemli detaylardan biri de işgücünü verimli çalıştırabilmektir.Bu açıdan personelin sigortasının ve maaşının eksiksiz ve zamanında ödenmesi,motive edici faaliyetlerde bulunulması önem arz etmektedir.En güzel reklamın Referans sistemiyle yapıldığı sektördeki en büyük sıkıntı ise eğitim alan personelin diğer temizlik şirketlerince değerlendirilmesi olarak görülmektedir.Bu konuda sağlanacak güvence ile söz konusu sorunun ortadan kalkacağı düşünülmektedir. Sonuç olarak; Hizmetler Sektörü dünyada giderek daha fazla önem kazanmaktadır.Sağlık, Eğitim, Sigorta vb. hizmetler sektörünün gelişmişlik ölçüleri ülkeler için de bir kalkınmışlık ölçüsü olarak değerlendirilmektedir.Bu kapsamda; temizlik sektörünün dünya üzerinde var olan her sektörün bir alt dalı olduğu düşünülmektedir.Ülkemizde de; temizlik şirketleri ve istihdam edilen personel alanında gerekli standardizasyonun sağlanması ve issizlik oranının %9’ları bulduğu ülkemizde sektördeki istihdamın özendirilmesi gerekmektedir.
 
 
Kaynaklar:
 
 • www.teshiad.org.tr
 
• Referans Gazetesi 
 
 
 
 
TEMİZLİK ŞİRKETLERİ ACİL TEMİZLİK HİZMETLERİ
 
Yangın ,su baskını,kazalar vs.gibi olaylar, insanların yaşamak istemediği kötü olaylardan birkaçıdır.Fakat bu gibi olayların ne zaman karşımıza çıkacağını kestiremeyiz.Manevi olarak üzücü olaylar olmakla birlikte bize maddi hasarlarda yaratırlar.Bu gibi olaylardan sonra yaşam alanlarımız zarar görür ve yeniden yapılandırılmasını sağlamak gerekir.Bu evreden sonra bu hasarlarınızın giderilmesinde ve ortamın temizlenmesinde, temizlik şirketleri büyük rol oynamaktadır.Acil temizlik hizmeti,herhangi bir kaza,yangın,sel  ve doğal afetler sonrasında yapılan temizlik hizmetlerini kapsamaktadır.Doğal afet veya kazalardan kaynaklanmış hasarlar giderildikten sonra temizlik şirketleri müdahale ederek hasar görmüş alanı temiz ve hijyenik bir duruma getirir.
 

Bu Kategoride Hizmet Veren Şirketler
TEMİZLİK HİZMETLERİ
BİZİ TAVSİYE EDENLER
TEMİZLİK ŞİRKETLERİ
KELİMELER

Temizlik Şirketleri

, temizlik firmaları, temizlikçi şirketleri, temizlikçi firmaları, temizlik firması, temizlik şirketi